Koľaje sa pokúšame tlačiť od samotného počiatku. I keď vzhľadom k cene predávaných produktov to nemá význam, existujú špecifické situácie, keď sa nám možnosť vytlačiť koľajové podložie hodí. Kupodivu tlačiť koľajové podložie nie je až tak jednoduché, ale zvládli sme to.
Veľkým problémom sú koľajové úchytky, ktoré sú mimoriadne malé a musia byť presné. Tlač z PLA spočiatku nedávala dobré výsledky – svorky boli rozmazané a chlpaté, takisto chlpaté bolo aj podložie.
Podstatne lepšie výsledky sme dosiahli pri tlači z ABS. Tlač je čistejšia, problém je pri tlači podložia, v ktorom vďaka špecifickému tvaru (mriežka) a pnutiu pri chladení vznikajú praskliny. Detail úchytky tlačenej z ABS ilustruje obrázok vpravo hore (kliknite pre zväčšenie).
Pri tlači ABS malou tryskou je potrebné filament výrazne prehriať – až o nejakých 20 až 30 stupňov. Pri tlači sme používali nasledujúce parametre:
- Materiál: ABS
- Priemer trysky: 0,25mm
- Výška vrstvy: 0,15mm
- Teplota podložky: 100°C
- Teplota trysky: 250°C (šedý filament) až 265°C (hnedý filament)
Medzičasom sa nám podarilo vylepšiť aj tlač PLA – mierne zvýšenie teploty a hlavne výrazné zvýšenie akcelerácie pomohlo významne znížiť chlpatosť výtlačku. Na obrázku vpravo dole je výsledok tlače z PLA. I keď obsahuje viac artefaktov a vlákien, výtlačok je geometricky podstatne presnejší.
- Materiál: PLA
- Priemer trysky: 0,2mm
- Výška vrstvy: 0,1mm
- Teplota podložky: 55°C
- Teplota trysky: 195°C
Jednoduché koľaje
Parametrizovateľné modely pre jednoduché priame a oblúkové koľaje nájdete v priloženom zdrojovom súbore pod názvami track_straight
a track_curved
.
Priama koľaj akceptuje dva základné parametre:
length
– dĺžka koľaje; v skutočnosti sa tlačí o kúsok kratšiasleepers
– počet pražcov
Oblúková koľaj akceptuje nasledujúce základné parametre:
radius
– polomer zákrutyangle
– uholsleepers
– počet pražcov
Obidva modely akceptujú dodatočný parameter edge_chairs
, ktorý určuje, či sa majú tlačiť krajné úchytky – pri použití klasických koľajových spojok by úchytky prekážali.
Príklady použitia sú zdokumentované z zdrojovom súbore.
Nepravidelné koľaje
Ak by sme chceli priame a oblúkové koľaje trochu ozvláštniť môžeme pridať prvok náhodnosti. Obidva modely akceptujú dodatočné parametre:
rnd_l
– náhodný rozptyl dĺžky pražcarnd_x
arnd_y
– náhodný rozptyl polohy pražcarnd_a
– náhodný rozptyl natočenia pražca
Výsledok môžeme vidieť na modeli vpravo. Výsledný produkt nájdete na obrázkoch v galérii na konci článku.
Iné konštrukcie
Keď sme zvládli tlač koľají a vyladili tlač úchytiek môžeme sa pustiť aj do tlače špeciálnych koľají alebo konštrukcií s koľajami.
Jednou z možností je montážna jama – inšpiráciu sme našli v diskuzii na diskuze.modely.biz. Stačí pozrieť obrázky, v text nie je žiadna zaujímavá technická informácia, rieši sa tam iba to, ako zabrániť špekulantom „ukradnúť“ model, tlačiť ho a predávať.
My sme zvolili mierne odlišnú konštrukciu – model sa skladá z dvoch častí. Vrchná časť je širšia a má hrúbku pražcov. Toto riešenie zjednodušuje osádzanie a zarovnanie s okolitými koľajami. Spodnú časť je potrebné prilepiť – presnú polohu vymedzujú zámky. Detaily je vidno na explodovanom modeli vpravo.
Rozdelenie na dve časti bolo potrebné, pretože presah hornej časti je pomerne široký a nebolo by možné vytlačiť ho v uspokojivej kvalite.
Model je parametrizovaný a je implementovaný modelmi service_pit_top
a service_pit_bottom
. Na vrchnej časti zadávame dĺžku a počet „pražcov“. Na spodnej časti zadávame dĺžku, hĺbku a počet schodov.
length
– dĺžka servisnej jamysleepers
– počet pražcovheight
– hĺbka spodnej častisteps
– počet schodov
Rozložaný a osadený model montážnej jamy nájdete v galérii.
Galéria
Na stiahnutie
OpenSCAD model – model je uvoľnený pod licenciou CC BY-NC Creative Commons Attribution-NonCommercial („uvedenie autora – nekomerčné použitie“) 4.0.